Правото на чиста и съхранена околна среда - валидно само на жълтите павета?

30 Ноем. 2023
222
Среща - Природата няма глас, тя има нас
 
“Извън големите градове феодализмът властва. Не можеш да излезеш с лицето си заради страх и зависимости.” 
 Спас Узунов, еколог


Тази фраза чухме на заключителната среща по проект “Природата няма глас, тя има нас” в София на 21 ноември. На срещата присъстваха представители на гражданското общество, водили битки за съхранена природа, експерти-еколози, представители на неправителствените организации - членки на Коалиция “За да остане природа в България” и журналисти с интерес към отразяване на темите за околната среда. 

“В много случаи местните хора се считат за хора без права. Правото на чиста околна среда се смята за термин изкован и приложим само на жълтите павета”, заяви още Спас Узунов - един от експертите, работил усилено с граждани и местни групи не само по време на проекта, но в продължение на дълги години преди това.  

Целта на проект “Природата няма глас, тя има нас” беше да разкаже на достъпен език за работата на Коалиция “За да остане природа в България” и да привлече нови съмишленици към каузата. Избрахме позитивния подход - информирахме широката общественост чрез постове в социалните мрежи, обяснителни видеа, снимки, факти, лекции и уебинари за взаимовръзките в природата и за ценността от съхраненото биоразнообразие, опазения ландшафт и чистата околна среда. Проведохме обучения на живо и онлайн по различни теми, създадохме изложба, която разказва за красотата на българската природа и провокира желания да я опазим, събрахме и различни книги, които третират темата за околната среда по един или друг начин, за да улесним максимално любопитните читатели. В същото време не спирахме да комуникираме с медиите за законови нарушения и казуси в природозащитата. 
 
“Това, с което се борих в последните години е отчаянието. Отчаянието в хората, че няма смисъл да се водят тези битки,
защото изходът им е предопределен. Ако успеем да променим това, ще е предостатъчно.”

Йорданка Славова, 
Изпълнителен директор на  Българска фондация биоразнообразие


Един начин да преборим отчаянието е като посочим добрите примери - хората, които решиха да се борят - независимо от това дали са постигнали целта си, или все още продължават битката си. 

Такъв пример е Деница Иванова - част от местна група, която застава срещу откриването на рудник за барит край селата Падеш, Габрово и Лешко.

“Това, което ни помогна беше, че няколко семейства успяхме да се посветим изцяло на това, мястото, на което се преселихме заради красивата природа и чистия въздух, да остане такова”, сподели Деница по време на срещата. 
Местната инициативна група постигна бърз успех и след насоки от страна на експерти за нарушенията в закона и правата, които имат, поне засега селата във Влахина планина ще имат чист въздух и питейна вода. 

Друг казус, който имаше своята положителна развръзка, благодарение и на силната гражданска позиция на местните хора беше този за засипването на Боянското блато и по-късно обявяването му за воден обект. 

Трета битка, която подкрепихме по време на проекта - тази на местните хора от селата Добростан и Горнослав срещу кариерата за мрамор все още чака своя завършек. Надяваме се и той да е в полза на природата и хората, а не на частните интереси. 

Това са някои от случаите, които успяха да стигнат до медиите, станаха видими, а сега гражданите, застанали срещу закононарушенията, за да защитят правата си, помагат на хора от други места и с други проблеми. 
Много други битки обаче не успяват да намерят отзвук в медиите.
“Трудно е да стигнете до големите медии, защото естественото стъпало към тях - местните медии, изнемогват.” 
Петър Стоянов, АЕЖ-България


Едната причина за това е че често гражданите не знаят кога да потърсят съдействие от медиите, с каква информация и по какъв начин да е поднесена тя.  След като идентифицирахме този проблем, направихме обучение “Изкуството за разказване на истории”, насочено към активни граждани. 
А на обновения сайт на Коалиция “За да остане природа в България" описахме основни методи за защита на териториите у нас, чести заплахи и създадохме страница с полезни материали, разработвани през годините от организациите-членки, които да помогнат на гражданите да се ориентират в сложната материя на природозащитата. 

Проект “Природата няма глас, тя има нас” се изпълняваше в продължение на 2 години, негов продукт са десетки видеа и стотици постове в социалните мрежи. Благодарение на проекта подкрепихме природозащитни битки на активни граждани от различни краища на страната, достигнахме до повече от половин милион души онлайн. Хората, които научиха на живо за проекта, за работата на природозащитните организации и за смисъла заедно да се борим за съхранена природа, бяха стотици. С тях се срещнахме на различните лекции, събития и обучения, които организирахме, както и по време на фестивала Природа фест, който имаше своето пилотно издание на 30 септември тази година.  

“Природата няма глас тя има нас”, се изпълняваше от Българска фондация Биоразнообразие в партньорство със СНЦ „Зелени Балкани” с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (в размер на 79 330 евро).