От медиите

30 Авг. 2021
429
Планинските райони и техните екосистеми са силно засегнати от промените в климата заради специфичните условия, които създават за растителните и животински организми. Седемте рилски езера са едни от най-изследваните екосистеми в Рила планина, но недостатъчният регулярен мониторинг чрез теренни проучвания оказва влияние върху проследяването на дългосрочните промени. Метеорологичните данни от станцията на връх Мусала показват драстично увеличение на температурите на въздуха и спад на валежите през последните десетилетия. Редица научни изследвания алармират за настъпващи негативни промени в екологичното състояние на езерата, но въпреки това до момента не се предприемат действия за смекчаване и адаптация към тези промени. Сателитните наблюдения предлагат алтернативна гледна точка, която да отговори на много въпроси за промените в състоянието на езерата, която повдига и нови въпроси свързани с тяхното опазване като нуждата за регулярен мониторинг и предвиждане на бъдещи промени.
 Асоциацията на парковете обжалва строежа на плаж 'Градина'
11 Дек. 2019
666
Днес Асоциацията на парковете в България е внесла жалба срещу разрешението на екоинспекцията на област Бургас за нов строеж на къмпинг "Градина". Природозащитната организация привежда примери от съдебната практика на Съда на Европейския съюз, изискваща институциите да използват актуални данни и да докажат без съмнение безопасността за защитените дюни в района.
 След смъртта на Шарлопов - няма виновен за унищожените фиорди в Созопол
28 Ноем. 2019
500
Няма виновен за унищожените скални образувания и фиорди в местността Колокита край Созопол. Причината е, че разследваният за това престъпление, Стефан Шарлопов, почина. Разследването за унищожените скални образувания в защитената местност започва през 2016-а година, а самото престъпление е станало в периода 2010-2015-а. Досъдебното производство бе образувано за противозаконно повреждане на територия - защитена местност.
 Природозащитници обжалват във ВАС заповед за изключване на 10 дка от парк 'Витоша'
18 Ноем. 2019
474
Природозащитниците обжалват пред Върховния административен съд заповед на министъра на околната среда и водите, която предвижда изключването на 10 декара от територията на природен парк "Витоша". За първи път в историята на парка, създаден през 1934 година, площта му се намалява, каза за „Хоризонт“ екологът Тома Белев.
03 Юли 2019
892
На три и даже на повече морета почиват българите. От години българското не е сред тях. Малцината нашенци, причиняващи си поради различни причини почивка на родното море, се заричат догодина да не стъпят там.
 Група 'Бетономорие' иска от президента да наложи вето на закона за Черноморието
24 Юни 2019
490
Представители на гражданската група "Бетономорие" внасят при президента Румен Радев исканията си за налагане на вето на приетите промени в Закона за устройство на черноморското крайбрежие "с цел спиране на обезобразяването и презастрояването на крайбрежието и защита на конституционните граждански права". Това се казва в съобщение на групата до медиите. Организациите настояват за среща с държавния глава.
 И университетите се обявиха против промените в Закона за биоразнообразието
04 Фев. 2019
643
Софийският и Лесотехническият университет се присъединиха към позицията на учените от академията против подготвяните от управляващите промени в Закона за биологичното разнообразие (ЗБР).
 Националният природонаучен музей: Законът за биоразнообразието ще влоши управлението на околната среда
04 Фев. 2019
527
Учените от Националния природонаучен музей към Българската академия на науките гласуваха вчера становище по проекта за промени на Закона за биологичното разнообразие. Две седмици преди крайния срок за становища по промените, те предложиха на Министерския съвет и Министерството на околната среда и водите /МОСВ/да преразгледат спорните предложения за управлението на "Натура 2000", които са в основата на законопроекта.
Институтът по биоразнообразие и Софийският университет също са против промените в Закона за биоразнообразието
04 Фев. 2019
1113
Според Института по биоразнообразие към Българската академия на науката проектът за промени на Закона за биологичното разнообразие се разминава с европейските тенденции и не решава настоящите проблеми, включващи липсата на организиран, методологично издържан и съобразен с периодите на докладване мониторинг на мрежата "Натура 2000".
 Строежът на ваканционно селище край Алепу унищожава гнездилища на редки птици
19 Яну. 2019
846
Строежът на ваканционно селище до блатото Алепу край Созопол унищожава местообитанията на черен щъркел и пчелояд. Това каза пред "Дневник" председателят на Асоциация на парковете в България Тома Белев.Територията върху която се строи попада в две защитени зони от "Натура" 2000, сред които Рамсарско място Ропотамо. Белев каза, че в в едната част на бъдещия ваканционен комплекс се унищожават 10 дка местообитания на черния щъркел, който е в червената книга на България и е защитен и от международни документи. В защитената зона са териториите на гнездене и хранене на голям брой птици. В един от четирите имота е било разположено едно от най-големите гнездилища на пчелояд. На територията на свлачището, което сега се укрепва, попада гнезденето на 90% от популацията на пчелояда.
26 Ноем. 2018
542
Поредица от абсурди спъват европарите за защита на ценни растителни и животински видове

Грижата за биоразнообразието се оказва доста неглижирана, поне през призмата на усвояването на европари. В средата на програмния период за тези дейности са разплатени под 2% от оперативна програма “Околна среда” (ОПОС), което кара екоорганизации да алармират ЕК за потенциалните заплахи. Еколозите “осветяват” и спорни практики, при които по самото формулиране на изискванията по различни схеми ще се стигне до “неефективно разходване на европари”.
 Тома Белев: Ако възстановим прилагането на законите за Пирин, ще можем да ги приложим навсякъде
06 Ноем. 2018
903
Интервю с Тома Белев по повод информационното турне за Пирин, което се провежда в Пловдив, Стара Загора, Хасково, Русе, Пазарджик, Казанлък, Бургас, Благоевград и Сливен. За предстоящото решение на Върховния административен съд (ВАС) във връзка с делото за липса на екологична оценка на проекта за нов план за управление на парка и други теми, свързани с опазване на природата.
 В продължение на 10 години Юлен не са плащали екотакса за концесията в Пирин
25 Окт. 2018
1122
В продължение на десет години - от 2005 до 2015 г. държавата си е затваряла очите, че концесионерът на ски-зоната над Банско - "Юлен", не плаща дължими такси по Закона за защитените територии. Това става ясно от решение на Окръжния съд в Благоевград от понеделник, в който фирмата е осъдена да плати само част от дължимите такси, тъй като останалите са били погасени по давност заради бездействието на държавата.
Източна Европа е сред топ дестинациите за приключенски туризъм за 2018 г.
08 Окт. 2018
1054
Източна Европа, Скандинавието, Южна Африка и Югоизточна Азия. Има нещо, което свързва тези иначе далечни като география и начин на живот краища на света, и то е, че и четирите са обявени за "горещи" дестинации за приключенски туризъм за 2018 г. от Търговската асоциация за приключенски туризъм (ATTA) - световна мрежа, която обединява 1300 члена в над 100 страни по света - туроператори, туристически бордове, специализирани агенции, места за настаняване, журналисти и инфлуенсъри, в името на устойчивото развитие на приключенския туризъм.
24 Септ. 2018
1275
Смятам, че беше грешка приватизацията на туристическите лифтове от Столична община. В природният парк има пет туристически лифта и те са собственост на Витоша ски (един товарен е собственост на НСА). Те са проектирани, не само за скиорите, а да обслужват посетителите на планината 365 дни в годината, като докарват туристите до среднопланинската и високопланинската обиколни системи от алеи и пътеки. Наскоро чух, как Княжевският лифт бил до нищото – само човек, който не обича да ходи в планината и не е ходил по Витоша може да го каже. Това, че любителите на планината днес нямат достъп до тях 365 дни в годината се дължи на това, че собственикът им се интересува само от ски туризма.
 Брюксел даде на България два месеца да отговори на опасенията за 'Натура 2000'
19 Юли 2018
1423
Европейската комисията даде на България срок от два месеца, за да отговори на опасенията за системни пропуски на страната при прилагането на законодателството на ЕС за опазване на природата, предаде пресслужбата на институцията.
10 Май 2018
982
Върховните съдии съд отмениха решението на Административния съд под тепетата, което бе в полза на общината заради съществени нарушения

Намеренията на общинската администрация да реализира идеята за Втори гребен канал и да завърши новия зоопарк се отлагат за неопределен период от време. Троен състав на Върховния административен съд с председател Донка Чакърова върна делото в Административен съд- Пловдив като отмени решението му от 2016г., което бе в полза на общината и РИОСВ. ВАС праща отново под тепетата делото за ново разглеждане от друг съдебен състав заради сериозни нарушения.